Френският режисьор Клод Льолуш, който е на 86 години, каза във Венеция, че няма намерение да спира да твори и работи, предаде АФП.
Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.
В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.
Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.
Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е
Концерт на музикантите от „Гергана Попова трио“ предстои в Свищов.
Той ще се състои на 11 септември в салона на Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от свищовското читалище.
„Гергана Попова трио“ е млад проект, който съществува от месец юни 2024 г. В него участват виртуозът на китарата Тобиас Фаулхамер, родената в Свищов художничка и певица Гергана Попова и мултиинструменталистът Юрген Ротенщайнер.
В концертната си програма музикантите от триото ще се концентрират върху испанската и италианската музика. В основата на техните изпълнения са забравени и не толкова познати композиции, които са интерпретирани, подчертавайки специфичното звучене и оригиналната стилистика на триото. Пред публиката в Свищов те ще представят различни комбинации от инструменти с двугласово пеене.&n
Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.
Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.
Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп
Световноизвестната оперна прима Красимира Стоянова ще бъде член на журито за оперни певци на Международния музикален конкурс ARD - The 73rd ARD International Music Competition 2024, чието откриване е днес в Мюнхен, съобщиха от екипа на певицата.
The 73rd ARD International Music Competition 2024 е конкурс за инструменталисти и певци. Тази година в различните му категории ще се състезават млади музиканти от следните специалности: обой, виолончело, духов квинтет и оперно пеене.
Финалът на конкурса за оперни певци е на 14 септември.
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ откриха в обновената зала на Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Проявата се състоя в навечерието на Деня на града – 19 октомври.
Експозицията е гостуваща и е на Националния исторически музей (НИМ). Тя представя около шейсет ценни находки от третото хилядолетие пр. Хр. до Първото българско царство. Някои от експонатите се показват за първи път.
Гост на проявата бе заместник-кметът на Перник Стефан Кръстев, който коментира, че изложбата е плод на отлично създаденото сътрудничество между РИМ и НИМ.
Директорът на музея в Перник Милан Миланов определи експозицията като богатство. По думите му в нея са показани неща, с които малко народи могат да се похвалят, сред които най-старото златно съкровище в света - Варненският халколитен некропол, както и първите наченки на държавна власт още преди да
Най-новата му продукция Finalement ще бъде представена тази вечер на кинофестивала в италианския град, като преди това Льолуш ще бъде отличен на форума със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award.
„Докато имам идеи, ще продължавам да работя“, каза той на пресконференция във Венеция. „Много добре знам, че на моята възраст във всеки един момент може да ми кажат да спра. Засега обаче мозъкът ми работи доста добре“, допълни французинът.
В най-новия му филм, който е 51-ви в кариерата му, участват Кад Мерад, Елза Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.
Продукцията проследява изпитанията и премеждията на Лино, блестящ адвокат, изигран от Кад Мерад. Той се отказва от кариерата и семейството си, за да се скита по пътищата на Франция и да среща необичайни хора. Съпругата му, изиграна от Елза Зилберщайн, тръгва по стъпките му, придружена от най-добрия им приятел.
„В даден момент от живота сме се превърнали в затворници на всичко, което имаме - на семейството си, на децата си, на работата си. И понякога всички искаме да започнем отново“, каза режисьорът на пресконференцията. „Това е филм, който много прилича на мен“, заключи той.
Свободата е най-важното в картината. Когато имам идея за работа, влизам в ателието, пускам си музика и вдъхновението идва. В голяма степен нещата стават в импровизацията, в свободното творчество. Ако се съобразяваш, не се получава. Това сподели художникът Иван Обретенов при гостуването си на творческите срещи, организирани от фотографа Гаро Кешишян във „Фото Синтезис“ във Варна.
Събитието посетиха композиторът Асен Масларски, поетесата Елица Виденова, писателят Красимир Машев, колекционерът Иван Ненков.
Гаро Кешишян познава Обретенов от времето, когато е играл в детския състав при Варненския театър. Той изтъкна, че гостът му не е учил в Художествената академия, но това не му е попречило да стане изключителен живописец. „Сънуваш сън, когато гледаш портретите на Иван“, каза той.
Иван Обретенов е учил в Софийския университет, но си сп
Художникът Чавдар Драгиев ще представи петата си самостоятелна изложба "Под скалите".
Тя ще бъде представена на 17 октомври в галерията на първия етаж на Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" в Шумен, съобщи авторът на художествената експозиция.
Той заяви, че заглавието "Под скалите" е избрано защото под скалите е село Кюлевча, откъдето е родът му.
"Скалите са били част от моя живот, винаги ги е имало, те са вечни, нещо като ориентир. Хората се сменят, а те си остават", каза още Драгиев.
Той поясни, че в картините си търси скритите образи, че в скалите има съхранени много легенди и митове.
"Скалите са достатъчно известни, аз просто съм съпричастен към тях. Мен ме е вълнувало да изразя своите чувства", допълни художникът.
В изложбата ще бъдат включени фигурални композиции и пейзажи, съобщи Драгиев. Той поясни, че е формиран като ил
Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и солистът на балетната трупа Теодор Цеков ще изпълнят главните роли съответно на принцеса Аврора и принц Дезире в балетния спектакъл "Спящата красавица" на 30 октомври в Държавната опера в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
След представленията на балетната класика в Балчик и Враца спектакълът по класическата приказка се завръща на бургаската сцена. За Теодор Цеков, получил наградата на Община Бургас по случай 24 май за постижения в областта на културата, дебютът в ролята на принц Дезире бе през октомври в Балчик. В Бургас публиката ще може да го гледа за първи път в образа.
Балетът „Спящата красавица“ е създаден по сюжета на приказката на Шарл Перо, а в оригинала си музиката за балета на П. И. Чайковски е с продължителност четири часа, като във версията на проф. Хикмет Мехме
Седем български игрални филма ще бъдат прожектирани в киното на Португалската филмотека в Лисабон през октомври. Това съобщават от Българската национална филмотека (БНФ).
Първата прожекция е на 9 октомври, когато ще бъде показан „Козият рог“ (1972 г.) на режисьора Методи Андонов.
Следват „Лачените обувки на незнайния войн“ (1979 г., реж. Рангел Вълчанов), „Всичко е любов“ (1979 г., реж. Борислав Шаралиев), „Куче в чекмедже“ (1982 г., реж. Димитър Петров), „А бяхме млади“ (1961 г., реж. Бинка Желязкова) и „Отклонение“ (1967 г., реж. Гриша Островски; Тодор Стоянов).
Ще бъде прожектирана и дигиталната реставрация на „Морето“ (1967 г., реж. Петър Донев).
Филмите ще бъдат показани от 35-милиметрови филмови копия на БНФ.
По-рано тази година шест реставрации на класичес
Сериалът "Емили в Париж" на платформата "Нетфликс" изостри отношенията между столиците на Франция и Италия след изказване на президента Еманюел Макрон. От италианска страна засега главно действащо лице в спора е кметът на Рим Роберто Гуалтиери.
Ябълката на раздора е мястото, където се развива действието в поредицата, чийто четвърти сезон започна през август. В края стана ясно, че главната героиня ще се премести в Рим. Звездата от сериала Лили Колинс, която е в ролята на Емили, обяви новината в предаването "Добро утро, Америка", а се появи и в официалното видео, отпивайки от чаша капучино с изписана на дъното цифра пет. "Няма място като Рим!", каза тя с намигване.
Решението на сценаристите Емили да изостави Париж за сметка на Рим сериозно подразни френската столица и предизвика реакция от най-високо ниво - директно от Елисейския дворец. И това съвсем не е случайно -
Клод Льолуш е режисьор на филма „Един мъж и една жена“, който печели „Златна палма“ в Кан през 1966 г., както и две отличия „Оскар“.